- „Jedną z najlepszych decyzji naszego samorządu była decyzja o budowie spalarni odpadów” To zdanie słyszałem często od koleżanek i kolegów samorządowców z miast, w których takie instalacje działają - mówi Prezydent Starachowic Marek Materek. Po przeszło 5 latach kompleksowych analiz, przygotowań oraz uzyskiwania decyzji środowiskowych Starachowice są coraz bliżej wybudowania własnej Instalacji Odzysku Energii (IOE). Rozstrzygnięto przetarg na budowę instalacji.
Do czego potrzebujemy Instalacji Odzysku Energii?
Instalacja Odzysku Energii to swoista elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są przetworzone odpady komunalne, które nie nadają się do recyklingu, i których zgodnie z prawem nie można składować.
- Decyzja o budowie Instalacji Odzysku Energii zapadła przede wszystkim ze względu na drastycznie rosnące ceny zakupu węgla i uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz odbioru odpadów komunalnyc – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - W IOE nie musimy martwić się o wydobycie, zakup i transport surowca niezbędnego do produkcji energii elektrycznej czy ciepła. Odpady komunalne są wszędzie i mamy ich w nadmiarze.
Ta proekologiczna inwestycja zostanie zlokalizowana w miejscu obecnie działającej ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej. W ten sposób, jak mówi prezydent, ograniczona zostanie emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu PM10 do atmosfery.
Jak wybudujemy Instalację Odzysku Energii?
W przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie Instalacji Odzysku Energii, jak informuje prezes ZEC Marcin Pocheć, ogłoszonym przez miejską spółkę ZEC Starachowice wystartowały dwa konsorcja firm. Pierwsze to ERBUD INDUSTRY sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Klimczaka 1, 02-797 Warszawa. ERBUD S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Klimczaka 1, 02-797 Warszawa VAS Energy Systems International GmbH z siedzibą w Wals-Siezenheim, ul. Lagerhausstrasse 6, 5071 Wals Austria oraz drugieControl Process S.A.
- Zaproponowane stawki za realizację projektu oscylowały wokół 100 mln zł brutto. W postępo-waniu wybrano najkorzystniejszą ofert – informuje prezes Zakładu Energetyki Cieplnej - W związku z powyższym komisja za najkorzystniejszą uznała ofertę złożoną przez wykonawcę – Control Process S.A. Firmy mają prawo do odwołania się od decyzji komisji.
Spółka zabezpieczyła finansowanie projektu przez preferencyjną pożyczkę z WFOŚiGW, która w 30% zostanie umorzona po zrealizowaniu zadania, oraz kredytu bankowego.
- Każda osoba, która brała kredyt wie, że banki zawsze dokładnie sprawdzają̨ to - czy inwestycja jest w stanie na siebie zarobić czy nie – informuje prezydent. - W tym przypadku nikt nie ma wątpliwości, że ta inwestycja na siebie zarobi. Inwestycja ma zostać zrealizowana w ciągu 28 miesięcy od dnia podpisania umowy z wykonawcą.
Nowy system gospodarki odpadami w Starachowicach?
Instalacja Odzysku Energii to jeden z elementów nowego systemu gospodarki odpadami, do wdrożenia którego od kilku lat przygotowują się Starachowice. Kolejne planowane projekty to: miejski Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, sortownia odpadów segregowanych i własna firma odbierająca odpady komunalne.
- Konsekwentnie będziemy dążyć do powstrzymania rosnących cen usług komunalnych i przygotowywać najlepsze rozwiązania dla naszego miasta – mówi prezydent.
Spółka na bieżąco odpowiada na pytania dotyczące IOE, które możecie przesyłać do ZEC: https://zecstar.pl/instalacja-odzysku-energii-ioe/