Wernisaż wystawy "Nie oddamy Sierpnia", przygotowanej przez stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989" we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach odbył się 17 sierpnia br. w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Jest to wydarzenie zorganizowane w 40. rocznicę manifestacji w Starachowicach 31 sierpnia 1982 r.
W wernisażu udział wzięli m.in Piotr Ambroszczyk Starosta Powiatu Starachowickiego, Marcin Gołębiowski Zastępca Prezydenta ds. Społecznych oraz uczestnicy starachowickiej manifestacji antykomunistycznej 31 sierpnia 1982 roku.
- Wydarzenia, które odbyły się 31 sierpnia 1982 roku, były niezwykłym przejawem odwagi starachowiczan, którzy mimo trwającego stanu wojennego, odważyli się wyjść na ulice, aby zaprotestować. Dla nas, jako młodszego pokolenia mieszkańców Starachowic, jest to niezwykle istotne, żeby nie tylko pamiętać o tamtych wydarzeniach, ale również edukować młodzież o tym w jaki sposób Starachowice dążyły do wolności – podkreśla Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Marcin Gołębiowski. - Już od nowego roku szkolnego będziemy chcieli wdrożyć dodatkowe lekcje z historii - o znaczeniu bardziej lokalnym. Chcemy poświęcić więcej uwagi na naukę o historii Starachowic, Wierzbnika oraz wydarzeń, które odbywały się w naszym mieście na przestrzeni lat - dodaje prezydent Gołębiowski.
Podczas wernisażu, doktor Ryszard Śmietanko- Kruszelnicki z Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, przybliżył społeczno-polityczne tło roku 1982 oraz przedstawił historię manifestacji antykomunistycznej w Kielcach. Paweł Perchel, prezes Stowarzyszenia „Wolni i Solidarni 1980-1989” opowiedział o manifestacji antykomunistycznej w Starachowicach. Mówił także o fałszywce, którą wtedy spreparowała Służba Bezpieczeństwa, aby uspokoić nastroje i aktywność starachowickiej, solidarnościowej opozycji antykomunistycznej.
W szczytowym okresie „Solidarność” w województwie kieleckim liczyła 256 tys. członków. 31 sierpnia 1982 roku manifestowało w Polsce 36 miast, w tym Starachowice i Kielce. Po tych wydarzeniach aresztowano 5 tys. ludzi w całej Polsce.
Na 12 planszach wystawy została zaprezentowana historia solidarnościowej walki w 1982 roku, w stanie wojennym, przede wszystkim w Starachowicach oraz w Kielcach. Merytorycznym organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie "Wolni i Solidarni 1980-1989" we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach. Organizatorem wystawy jest Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Na wystawie można zobaczyć wiele dokumentów, zeskanowanych wówczas ulotek - drukowanych i kolportowanych w Świętokrzyskiem, dokumentów operacyjnych Służby Bezpieczeństwa oraz informacje tekstowe, opisujące poszczególne plansze.