Porozumienie o partnerskiej współpracy na rzecz rozwoju ekonomi społecznej podpisali w powiecie starachowickim Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski, Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek oraz ponad 20 sygnatariuszy reprezentujących sektory publiczny, prywatny i społeczny. Porozumienie określa ramy i zakres współpracy prowadzonej w celu rozwiązywania problemów społecznych. Inicjatorem, pierwszego w województwie, porozumienia jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Ekonomia społeczna to system przedsiębiorstw i organizacji, które prowadzą działalność gospodarczą a wypracowany zysk inwestują w cele społeczne. Nadrzędną funkcją gospodarki społecznej jest walka z wykluczeniem społecznym. Do grup szczególnie zagrożonych wykluczeniem należą przede wszystkim osoby: długotrwale bezrobotne, bezdomne, uzależnione i izolowane.
W procesie ekonomii społecznej ważne jest współdziałanie organów władzy, podmiotów ekonomii społecznej i przedsiębiorców. Pod dokumentem poza władzami samorządowymi gmin funkcjonujących w powiecie swoje podpisy złożyli przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej w Kałkowie-Godowie, Klubu Integracji Społecznej, warsztatów terapii zajęciowej, Spółdzielni Socjalnej Agawa, Stowarzyszenie „Bezpieczny Powiat Starachowicki”, Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie Dysfunkcyjnej „Przystań”, Starachowickie Stowarzyszenie „Niepełnosprawni Plus Starachowice” i Spółka Akcyjna „Odlewnie Polskie” oraz kierownicy placówek pomocy społecznej z terenu powiatu.
Celem zawartego porozumienia jest stworzenie społecznie odpowiedzialnego terytorium, w którym możliwy jest rozwój sektora ekonomii społecznej w oparciu o ścisłą współpracę środowiska lokalnego. Jak to będzie realizowane? Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się m.in. do uwzględniania w dokumentach strategicznych zapisów dotyczących ekonomii społecznej, wyznaczających kierunki jej rozwoju, tworzenia dobrego klimatu dla rozwoju ekonomii społecznej poprzez promowanie jej podmiotów już działających oraz zwiększania zainteresowania ekonomią społeczną i jej założeniami mieszkańców a także wspierania istniejących podmiotów ekonomii społecznej poprzez stosowanie klauzuli/aspektów społecznych w tych zamówieniach publicznych, gdzie jest to możliwie i zasadne. Kolejne działania których realizację zakłada zawarte porozumienie to promowanie i realizacja na terenie powiatu nowatorskich form aktywizacji zawodowej i usług społecznych istotnych dla rozwoju ekonomii społecznej, dążenie do wspólnego tworzenia podmiotów ekonomii społecznej, realizacja projektów i przedsięwzięć z zakresu ekonomii społecznej, w szczególności projektów ze środków Unii Europejskiej. Dążenie do wykorzystania potencjału organizacji pozarządowych i zasobów naturalnych do rozwoju ekonomii społecznej.
- My Polacy mocno przyzwyczajeni do konkurencji dziś wychowujemy młode pokolenie do umiejętnego odnalezienia się w zglobalizowanym, konkurencyjnym świecie a na tą empatię, współpracę, na wrażliwość zostaje bardzo niewiele miejsca. - mówił podczas spotkania Marszałek Adam Jarubas. - Cieszę się, że spotykamy się w takim partnerstwie wielosektorowym, gdzie każdy z nas będzie mógł dołożyć jakąś cegiełkę do tworzenia takiej kultury współpracy i stworzenia przestrzeni wsparcia. Wczoraj podpisaliśmy 11 umów z ośrodkami pomocy społecznej i ośrodkami pomocy rodzinie na realizację projektów wspierających aktywność edukacyjną, zawodową osób wykluczonych. Generalnie w Regionalnym Programie Operacyjnym mamy na ten cel 160 mln zł. Do tej pory wykorzystaliśmy w dwóch naborach 15, wczoraj 7 mln. zł. Podsumowując na realizację różnego rodzaju inicjatyw wspierających środowiska osób narażonych na wykluczenie mamy bardzo wiele pieniędzy. Ważne jest, aby przygotować oryginalne inicjatywy, które podniosą nas na wyższy poziom i dadzą możliwość aktywizacji zawodowej, społecznej tych, którzy tego potrzebują. Zapraszam do współpracy.
Jednym z sygnatariuszy porozumienia jest Gmina Starachowice.
- Podpisane porozumienie daje nam, naszym gminom i naszym organizacjom pozarządowym możliwość aplikowania o środki unijne w tych rozdaniach, które już są. - informował Prezydent Miasta Marek Materek - My jako Gmina Starachowice wspólnie z Powiatem Starachowickim w tej chwili kończymy pisać projekt na stworzenie spółdzielni socjalnej osób prawnych. Zaczyniemy od takich bardzo prostych czynności, jak sprzątanie przystanków, opróżnianie koszy czy sprzątanie miasta. To są te prace podstawowe, które dajemy na początek. Wstępne zatrudnienie planujemy 5-6 osób. Docelowo ta spółdzielnia, najprawdopodobniej w ciągu dwóch, trzech lat będzie liczyła kilkadziesiąt etatów bo prac, których wykonanie będziemy zlecać do spółdzielni socjalnej będzie zdecydowanie więcej.