Piątkowa - czwarta w tym roku - sesja Rady Miejskiej w Starachowicach rozpoczęła się od przedstawienia informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w naszym mieście. Szczegółowe informacje i dane statystyczne w tej sprawie zaprezentowali przedstawiciele starachowickich służb i instytucji dbających o nasze bezpieczeństwo.
- W 2021 roku na terenie Starachowic odnotowano 1352 przestępstwa ogółem (wykrywalność na poziomie 77,88 %), 1062 przestępstwa kryminalne (wykrywalność 77,30 %), przestępstwa narkotykowe (111), przestępstwa gospodarcze (129) oraz 389 przestępstw w siedmiu tzw. podstawowych kategoriach. Są to: kradzieże (99), kradzieże z włamaniem (199), kradzieże samochodu (5), uszkodzenie mienia (46), przestępstwa rozbójnicze (14), bójki lub pobicia (8), uszczerbki na zdrowiu (23). W ubiegłym roku na terenie Starachowic doszło do 130 kolizji drogowych oraz 6 wypadków drogowych. Natomiast na terenie całego powiatu starachowickiego doszło do 472 ujawnień kierujących pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie – czytamy w informacji przygotowanej przez podinspektora Pawła Szczepaniaka, Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach.
- Na dzień 31 grudnia 2021 roku do II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Starachowicach wpłynęło 1340 spraw karnych i 1780 spraw wykroczeniowych. W porównaniu z rokiem 2020 wpływ spraw karnych zwiększył się o 88 spraw, natomiast w sprawach wykroczeniowych zmniejszył się o 172 sprawy . W stosunku do sprawców przestępstw o mniejszym ciężarze gatunkowym są orzekane kary typu wolnościowego. Najczęściej orzekaną karą była w tym przypadku kara grzywny samoistnej. Zwiększyło się orzekanie kary ograniczenia wolności w porównaniu z poprzednim rokiem. W 2020 roku skazanych było 148 osób, a w 2021 roku skazanych było 234 osób – czytamy w informacji Sądu Rejonowego.
Swoją informację przedstawiła również Prokuratura Rejonowa w Starachowicach.
- W Prokuraturze Rejonowej w Starachowicach na etatach orzeczniczych zatrudnionych jest 11 prokuratorów. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku do Prokuratury Rejonowej w Starachowicach wpłynęło łącznie 2964 sprawy karne tj. o 22 spraw mniej niż w porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku. Prokuratorzy załatwili w tym czasie 2965 spraw, tak, że procent zaległości do średniego miesięcznego wpływu, oscylującego wokół 300 spraw co stanowi ok. 121,46 % - czytamy w informacji przygotowanej przez Zastępcę Prokuratora Rejonowego Krzysztofa Grudniewskiego.
Informację dotyczącą stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na podstawie sprawozdania z działalności starachowickiej Straży Miejskiej w 2021 roku przedstawił pełniący obowiązki Komendanta starachowickiej Straży Miejskiej Łukasz Zwierz.
-Ewidencja etatów w Straży Miejskiej wynosi 13 funkcjonariuszy. W prawidłowej realizacji postawionych zadań, ogromnie cenne jest doświadczenie nabyte latami służby, posiadana wiedza zdobyta w trakcie służb patrolowych terenu miasta oraz wszechstronna znajomości nie tylko topografii, ale i problemów dotykających mieszkańców. W naszej jednostce celem jak najefektywniejszego wykorzystania posiadanych zasobów kadrowych, do służby patrolowej ternu miasta oraz zabezpieczania imprez, dyslokowani są wszyscy funkcjonariusze Straży Miejskiej. Ze względu na braki etatów, pracę na czterech stanowiskach – operatora MMW (41 kamer), dozorującego obiekt UM (dodatkowe do obserwacji 9 kamer wewnętrznych Urzędu), dyżurnego Akcji Zima oraz dyżurnego Straży Miejskiej wykonuje 1 funkcjonariusz – czytamy w przygotowanej informacji.
Niedawno w starachowickiej Straży Miejskiej odbywał się Audyt Bezpieczeństwa Informacji przeprowadzony przez krakowskich audytorów.
- W protokole pokontrolnym, zostało umieszczone zalecenie dotyczące konieczności zwiększenia stanu etatowego Straży Miejskiej w Starachowicach. W naszej strukturze organizacyjnej nie ma etatu zastępcy komendanta, kierownika, jak również sekretarki, ponadto w miesiącu styczniu 2021 roku na emeryturę przeszedł jeden funkcjonariusz Straży Miejskiej, a od marca 2021 roku do chwili obecnej z powodu choroby nieobecny jest drugi funkcjonariusz. Wobec powyższego od marca 2021 roku wszystkie zadania realizowane były przez jedenastu strażników w trzyzmianowym systemie pracy przez siedem dni w tygodniu – dodaje Łukasz Zwierz.
Starachowicka Straż Miejska w 2021 roku realizowała liczne działania w zakresie poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Na liście tych działań znajdują się: kontrola miejsc przebywania osób bezdomnych „Pomóżmy przetrwać”, akcja Zima dotycząca kontroli prawidłowości realizacji obowiązków mieszkańców dotyczących usuwania śniegu i likwidowania śliskości na chodnikach i jezdniach, akcje „Dziurawe jezdnie”, „Ciężkie powietrze”, „Psy bez nadzoru”, „Zadbaj o zieleń”, „Ogłaszaj z głową”, „Akcja Znak”, „Niebezpieczne wraki” czy „Bezpieczne Osiedle”.