Gmina Starachowice organizuje obchody ważnych dla społeczności lokalnej rocznic:
7 sierpnia rocznica rozbicia aresztu w Starachowicach
Rocznica najgłośniejszej akcji konspiracji niepodległościowej w latach II wojny światowej na terenie Starachowic. W nocy z 6 na 7 VIII 1943 roku udaną akcję opanowania aresztu przeprowadzili żołnierze grupy szturmowej pod dowództwem Antoniego Hedy, pseudonim „Szary”. Uwolniono wówczas około 80 więźniów.
1 września rocznica wybuchu II wojny światowej, Dzień Weterana
Rocznica wybuchu największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Wojna wybuchła 1 IX 1939 r. po ataku III Rzeszy Niemieckiej, w porozumieniu z ZSRR, na Polskę. W 1997 roku sejm ustanowił dzień 1 września Dniem Weterana. W tym dniu oddajemy hołd obrońcom Ojczyzny i wspominamy wszystkich tych, którzy walcząc o Polskę zginęli na polach bitew.
6 września rocznica obrony Starachowic w 1939 r.
Rocznica obrony miasta przed Niemcami w trakcie Kampanii Wrześniowej. 6 IX 1939 r. na przedpolu miasta (obecnie jest to obszar osiedla „Wanacja”) starł się oddział rozpoznawczy Wehrmachtu z pododdziałami artylerii przeciwlotniczej Zakładów Starachowickich. W wyniku starcia spaliła się część wsi Wanacja oraz zginęło około 23 cywilów, głównie mieszkańców Wanacji.
17 września rocznica napaści ZSRR na Polskę w 1939 r.
Rocznica zbrojnej napaści dokonanej 17 IX 1939 r. przez ZSRR na Polskę, będącą od 1 IX 1939 r. w stanie wojny z III Rzeszą Niemiecką. Napaść ZSRR powszechnie odbierana jest jako IV rozbiór Polski.
27 września rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
Rocznica rozpoczęcia tworzenia Polskiego Państwa Podziemnego po klęsce militarnej Polski w 1939 roku. Polskie Państwo Podziemne pod okupacją niemiecką było fenomenem na skalę światową. Jego tajne struktury wojskowe (Armia Krajowa) i cywilne, podległe rządowi RP na uchodźstwie, nie miały odpowiednika w żadnym innym kraju.
Podstawa prawna:
Zarządzenie nr 3/2016 Prezydenta Miasta Starachowice z dnia 4 I 2016 r.