Betlejemskie Światełko Pokoju jest już z nami. Starachowiccy harcerze tydzień temu odebrali je uczestnicząc w sztafecie ognia. Płomień Pokoju przyjechał prosto z Zakopanego do Starachowic, gdzie oficjalnie został przekazany mieszkańcom naszego miasta.
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju było jednym z najważniejszych wydarzeń pierwszego dnia Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na placu pod Skałkami w piątkowy wieczór odbyła się niezwykła uroczystość z udziałem mieszkańców oraz zaproszonych gości. Przekazanie ognia to bez wątpienia magiczny moment przedświąteczny, który jednoczy wszystkich zebranych.
- Przekazaliśmy Betlejemskie Światło Pokoju Władzom Miasta, Powiatu, Państwowej Straży Pożarnej i Wam wszystkim drodzy Mieszkańcy – jednym słowem – naszym Przyjaciołom – podsumowali piątkowe wydarzenie harcerze.
Przypomnijmy, iż nasi harcerze przed tygodniem przywieźli Betlejemskie Światło Pokoju z Zakopanego, kontynuując tym samym Betlejemską sztafetę ognia. W ostatni piątek przy ogniach pochodni i ogniska przekazali Światło mieszkańcom, aby mogli zabrać je ze sobą na święta do domu.
- Tegoroczne hasło tej sztafety to „Czyńmy Pokój”. Te słowa powinny przyświecać nam w życiu, a także podczas zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy, że byliście z nami! Wesołych Świąt! Czuwajcie! - przypomina Hufiec ZHP Starachowice.
Starachowiccy harcerze odebrali od Naczelniczki ZHP w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem Betlejemskie Światełko Pokoju. „Światełko” w piątek trafiło na ręce Zastępcy Prezydenta Miasta Marcina Gołębiowskiego. Płomień pokoju odebrali również mieszkańcy naszego miasta.
Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. Światło Pokoju dociera do Polski na kilkanaście dni przed Świętami Bożego Narodzenia. Harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbierają je od słowackich skautów. Uroczyste przekazanie odbywa się w Konkatedrze Siedmiu Boleści NMP w Popradzie na Słowacji. Następnie po polskiej stronie odbywa się msza święta w kaplicy w Ośrodku na Polanie Głodówka, po której harcerze i harcerki z całej Polski zabierają Światło do swoich regionów.
- Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W ponad 30-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami. Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju – tak brzmi idea tej światowej akcji społecznej.