Kombatanci, młodzież, samorządowcy, harcerze, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Starachowic wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Wszystkich Świętych. Wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci zostały złożone u stóp Pomnika Katyńskiego.
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek w okolicznościowym przemówieniu podkreślał, że zbrodnia katyńska była wymierzona w Polskę i Polaków. Miała pogrzebać substancję narodową, tak aby już naród nigdy się nie podniósł - Dziś 13 kwietnia. To data szczególna, ponieważ co roku tego dnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętniamy i czcimy pamięć o blisko 22 tysiącach Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Nauczyciele, policjanci, urzędnicy, księża, żołnierze rezerwy i wielu innych. Zabijano ich – wcześniej skrępowanych – strzałem w tył głowy. Tak by krwi było mało. Później – ciągle z orłami na guzikach mundurów – kładziono w głębokich dołach.
Zwrócił również uwagę na powinności współczesnych Polaków, którzy są winni pomordowanym pamięć - Naszym wspólnym ideałem jest Rzeczpospolita niepodległa i bezpieczna, zasobna i sprawiedliwa, nowoczesna i strzegąca swej tożsamości. Niech rozwój i pomyślność Ojczyzny będą naszym hołdem dla heroicznej postawy bohaterskich przodków – szczególnie tych, którzy oddali za nią życie.
W imieniu samorządu powiatowego głos zabrali Starosta Starachowicki Piotr Ambroszczyk oraz członek Zarządu Powiatu Stanisław Wojtan.
Maria Magdalena Łodej mówiła w imieniu Rodzin Katyńskich i podzieliła się swoja refleksją na temat wydarzeń sprzed 80 lat, które dotknęły jej najbliższą rodzinę.
Rangę wydarzenia podkreśliła obecność Kompanii Reprezentacyjnej Technikum im. Wojska Polskiego w Starachowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
Bardzo podniosłym momentem uroczystości był Apel Poległych, podczas którego wymieniono Starachowiczan, którzy zginęli w zbrodni katyńskiej.
Wiązanki kwiatów oraz znicze pamięci złożyły delegacje szkół, służb, instytucji i organizacji.
Organizatorami tegorocznych obchodów obok Gminy Starachowice był Park Kultury oraz społeczność Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II.
https://pomoc.starachowice.eu/en/dla-przedsiebiorcy/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/8935-starachowiczanie-wciaz-pamietaja#sigProId6200d33798